Hans og Birgitte Börjeson har arbejdet som keramikere i mere end 50 år og er anerkendt i både indland og udland for deres smukke håndværk
Keramikerne har høj æstetisk sans og har derfor også været meget bevidste om hvordan deres hjemmeside skulle præsentere deres keramik. Jeg har tilføjet processen tekniske indsigt og i tæt dialog har vi fundet frem til en hjemmeside der præsenterer deres keramiske arbejder – fra hverdagens brugskunst til større udsmykningsopgaver.
Fulby Stentøj/Hans & Birgitte Børjeson.
Da Fulby keramikerne Hans og Birgitte Börjeson efter eget udsagn ikke har “forstand” på computere hjælper jeg dem med opdateringen af deres hjemmeside og det er naturligvis også en service jeg tilbyder andre, selvom det at opdatere sin WordPress-hjemmeside faktisk er ret nemt.
Hjemmesiden, designet i WordPress, er naturligvis designet til at fungere på både computere og mobile enheder (også kaldet “responsivt design”)
Fulby Stentøj/Hans & Birgitte Børjeson
+
+
Fulby Stentøj
Keramiskerne Hans & Birgitte Börjeson
Fulby, Sorø
Design af hjemmeside i WordPress
WordPress CMS-system
Responsivt design (mobilvenligt)
-
Hans og Birgitte Börjeson er de kreative kræfter bag Fulby Keramik, en anerkendt keramikvirksomhed beliggende i Sorø. Parret har gennem årene skabt et navn for sig selv inden for dansk kunsthåndværk og har drevet deres værksted i Fulby Gl. Skole i over 63 år.
Fulby Keramik blev grundlagt af Hans og Birgitte Börjeson, der har været dedikerede til at producere smukke og funktionelle keramikstykker. Deres arbejde spænder primært over store krukker og fade, som er blevet eftertragtede blandt samlere og kunstelskere.
I forbindelse med deres 50-års jubilæum udgav de en bog, der fejrer deres mangeårige engagement i keramikverdenen. Denne udgivelse, “FIFTY / FIFTY / FULBY”, dokumenterer deres rejse og bidrag til dansk keramik.
Fulby Keramik har været genstand for mange udstillinger, herunder en betydningsfuld udstilling på Sorø Kunstmuseum, der markerede virksomhedens 60-års jubilæum. Denne udstilling fremhævede parrets livslange dedikation til keramikken og deres evne til at forny sig gennem årene.
Her på interactivedesign.dk ser du et udvalg afhjemmesider jeg har designet i WordPress.
Du kan se et bredt udvalg af de hjemmesider jeg har designet på mit hovedportfolio: interactivedesign.dk
Interactivedesign.dk – Email: – Mobil: +45 28 78 01 99
Lars Bregendahl Bro – Westend.dk CVR/SE: 2933240 – København V – Cookiepolitik & administrer cookies her
Interactivedesign /menu
+ Webdesigner Lars Bregendahl Bro
Email:
Mobil: 28 78 01 99
+ Firma: Westend.dk v/Lars Bregendahl Bro – CVR/SE: 2933240